• Dołącz do nas
  • Reklama

Liga: Warta Gorzów – Stilon Gorzów [sobota, 17][zapowiedź]

Od ostatniego zwycięstwa ligowego Stilonu Gorzów nad Wartą Gorzów minęło w tym roku czterdzieści jeden lat i była to jednocześnie ostatnia konfrontacja w tych rozgrywkach obu drużyn. Od ostatniego zwycięstwa Warty Gorzów nad Stilonem Gorzów upłynęło raptem 12 miesięcy. Pięć strzelonych bramek przez juniorów Warty w meczu w ramach rozgrywek okręgowego Pucharu Polski i wyrzucenie nas z tych rozgrywek huczy mi w uszach do dziś.

Będzie okazja, aby wrócić na ścieżkę zwycięstw, bo tych Stilon rozstrzygnął zdecydowanie więcej na swoją korzyść. Bilans wynosi 16-13-9, a ostatnie zwycięstwo „warciarzy” notujemy w 1972 r.

Niemniej to Warta Gorzów jest najstarszym klubem w Gorzowie, bo pierwszy mecz zawodnicy Kolejowego Klubu Sportowego rozegrali jeszcze przed nadaniem nazwy klubowi. Przeciwnikiem byli żołnierze Armii Czerwonej, którzy sąsiadowali ze stadionem niemalże przez płot. Najlepsze czasy dla naszych gości to lata czterdzieste i pięćdziesiąte ubiegłego wieku, gdy można było obejrzeć ich w starciu z Lechem Poznań czy Polonią Warszawa. Najwyżej nasi rywale byli w 1957 r. gdy awans do II ligi przeszedł im koło nosa. Wtedy do Gorzowa wraz z drużyną Pogoni Szczecin na rozstrzygający mecz przyjechało także 5000 kibiców z grodu Bogusława. Ostatnim wielkim sukcesem było wicemistrzostwo klubów kolejarskich, gdzie triumf święciła po bezpośrednim zwycięstwie poznańska lokomotywa

W Gorzowie właściwie od połowy lat sześćdziesiątych XX w. zdecydowanie dominuje Stilon. Piłkarze, którzy rozwijali się ponad przeciętność i przewyższali formą oraz umiejętnościami swoich rówieśników niemalże natychmiast trafiali na Myśliborską. Swoją przygodę z Wartą powinni pamiętać tacy piłkarze jak Liwiusz Sieradzki, Sylwester Komisarek, Piotr Janczylik, Krzysztof Woziński. Z młodszego pokolenia byli nimi m.in. Marek Batóg, Maciej Truszczyński, Sławek Bednarczyk czy grający przeciwko sobie w sobotę Łukasz Maliszewski i Damian Szałas.

Tak jak Stilon miał wielu piłkarzy, którzy odcisnęli swój ślad w piłkarskim świecie i w Polsce tak Warta może poszczycić się Józefem Piaskowskim w Górniku Radlin i Łukaszu Maliszewskim w Koronie Kielce. Było to wynikiem zagospodarowywania zdolnych piłkarzy przez największy i najzamożniejszy klub w województwie najpierw zielonogórskim potem gorzowskim, a później lubuskim – ZKS Stilon Gorzów

W sobotę pierwsze dla wielu gorzowskich kibiców miejskie derby choć biorąc pod uwagę fakt, że w III lidze w całym województwie mamy jedynie dwa kluby z Gorzowa to możemy śmiało powiedzieć, że są to derby województwa.

Stilon Gorzów ma za sobą ciężki okres przygotowawczy. Było to spowodowane sytuacją organizacyjną klubu. Trener Michniewicz zapewniał nas, że to nie wpłynęło na formę, bo ona jest. Jest także głód grania i wola zwycięstwa.

Warta szlifowała swoją formę spokojnie i bez zakłóceń. Wtorkowy sparing zwyciężyli i dobrych nastrojach mogą przystępować do ligi. Kadra naszych gości może być dla wielu kibiców zaskoczeniem, bo trzon drużyny stanowią piłkarze, którzy największe sukcesy ostatnich kilku sezonów odnosili wraz ze Stilonem. Na boisku w granatowo-bordowych trykotach zobaczymy Filipa Wiśniewskiego, Damiana Szałasa czy w końcu Pawła Posmyka. Ten ostatni złotymi zgłoskami zapisał się na kartach historii Stilonu Gorzów i swoje miejsce w niebiesko-białym klubie będzie mieć zawsze podobnie zresztą jak pozostali „stilonowcy

Początek meczu w sobotę o 17-tej na stadionie przy ul. Olimpijskiej 29. Organizatorem jest KP Warta Gorzów choć na trybunach z pewnością będzie kolorowo z przewagą niebieskiego i białego. Podczas meczu – jak informuje nas facebookowy profil – grupa Ultras Stilon przeprowadzi na swoim sektorze zbiórkę „pięciozłotówek” na potrzeby schroniska dla psów w Gorzowie. Jest to akcja cykliczna, która odbywa się raz na rundę.

Jak informują nas organizatorzy wejściówki na mecz można już zakupywać biurze klubu przy ul. Mickiewicza 37 jeszcze jutro w godzinach 12-17 Cenę biletów/cegiełek na cele statutowe (obie formy są w ogłoszeniu) ustalono na poziomie 12 złotych (dzieci do lat 12 – wstęp wolny) 

Informacje statystyczne i ciekawostki: Tomek i www.zksstilon1947.cba.pl,

Inne wpisy

AkademiaAktualnościKlubZespoły
AktualnościKlub

Zostaw komentarz