• Dołącz do nas
  • Reklama

Beniaminkowie w III lidze [komentarz]

Stilon Gorzów w sezonie 2017/2018 pełnił rolę beniaminka i – jak pokazała historia – wcale nie było łatwo utrzymać się, a do tego liga zawsze jest trudniejsza dla nowicjusza. W obecnym sezonie Stilon będzie już miał nieco lżej jeśli chodzi o znajomość realiów choć zawsze to boisko jest najlepszym weryfikatorem jeśli chodzi o formę i dyspozycję.

Do III ligi grupy trzeciej w tym sezonie awansowali zwycięzcy rozgrywek z czterech województw. Jedni mieli o dwa mecze więcej z uwagi na baraże, a inni awans uzyskali w swojej IV lidze bezpośrednio. Z okręgu dolnośląskiego powraca Foto-Higiena Gać, z opolskiego Agroplon Głuszyna. Z Górnego Śląska wjeżdża do III ligi Ruch Radzionków, który w przyszłym roku obchodzić będzie stulecie założenia, a z naszego województwa najszybciej uzyskała awans Warta Gorzów. Gorycz degradacji z II ligi musiał posmakować MKS Kluczbork, który tym samym uzupełnił osiemnastkę zespołów.

Agroplon Głuszyna

Zespół, który w polskiej piłce zaistniał ledwie pięć lat temu i rozpoczął swoją przygodę od najniższej klasy rozgrywkowej to nawet jak na warunki polskie dość duża niespodzianka. W swojej dotychczasowej historii miał tylko jedną – dwuletnią – przerwę, a tak notuje awans rokrocznie. Trenerem Agroplonu jest były zawodnik i wychowanek Startu Namysłów Andrzej Moskal. Zespół w zdecydowanej większości oparty na zawodnikach z Namysłowa i Kluczborka. W formacji defensywnej najbardziej rozpoznawalnym jest Damian Czech, który ma za sobą występy w II lidze w barwach Ostrovii 1909. Najbardziej doświadczonym piłkarzem beniaminka jest Marcel Surowiak, który w 2008 r. zagrał w barwach Odry Opole ze Stilonem Gorzów w Opolu, a więc w I lidze. Wtedy w niebiesko-białych barwach występowali m.in. Krzysztof Kaczmarczyk i Łukasz Maliszewski.

Niestety słabym punktem informacji nt Agroplonu Głuszyna jest strona internetowa, która choć przejrzysta i nowoczesna nie jest aktualizowana.

Foto-Higiena Gać

Stary znajomy Stilonu Gorzów moglibyśmy powiedzieć, bo z zespołem Foto-Higieny rywalizujemy z przerwami od sezonu 2013/2014. W 2016 r. drużyna zanotowała spadek i teraz wraca do III ligi. Trenerem Foto-Higieny jest Marcin Dymkowski. Kibicom znany m.in. jako piłkarz pierwszoligowej Miedzi Legnica, i ekstraklasowych Lecha Poznań i Odry Wodzisław Śląski. Droga do trzeciej ligi wcale nie była łatwa, bo najpierw zwycięstwo w IV lidze dopiero w ostatniej kolejce zapewniło fotel lidera, a baraże drużyna musiała rozegrać ze zwycięzcą IV ligi zachodniej Apisem Jędrzychowice. W dwumeczu Foto-Higiena była zdecydowanie lepsza i to ona awansowała do III ligi. Zdecydowanie najsilniejszą formacją naszych rywali jest ofensywa co potwierdzają mecze towarzyskie. W ostatnim tygodniu Foto-Higiena zwyciężyła w dwóch meczach jednego dnia(!), gdzie w drugim ze sprawdzianów obecnemu trzecioligowcowi Lechii Dzierżoniów zaaplikowała aż dziesięć goli. W środku pola dzieli i rządzi duet Janusz GancarczykIegor Ternov.

Strona internetowa prowadzona na bieżąco i jest bardzo dobrym źródłem informacji o zespole pomimo tego, że znajduje się na branżowej domenie.

MKS Kluczbork

Coś złego dzieje się u naszych rywali, gdyż od sezonu 2016/2017 rokrocznie notują spadek. Biało-niebiescy mają nadzieję zatrzymać ten bardzo niekorzystny trend, a gwarantem powodzenia ma być Andrzej Orzeszek, który objął drużynę jeszcze w czerwcu. Ten utytułowany niegdyś zawodnik m.in. Górnika Zabrze (trzykrotny MP) ma za zadanie zbudować zespół, który odgrywać będzie istotną rolę w III lidze tym bardziej, że „trzon zespołu pozostał w Kluczborku”. Od lat związany z MKS-em Kamil Nitkiewicz, który trafiał do bramek rywali zarówno w pierwszej jak i drugiej lidze oraz utalentowany młodzieżowiec Miłosz Reisch. W ostatnich dniach beniaminek pozyskał trzech nowych graczy w tym bramkarza, ale wydaje się, że będą oni zmiennikami dla zamkniętej wydawać się może kadry MKS Kluczbork.

Strona internetowa profesjonalna i aktualna. Łyżką dziegciu jest nazwa Stilonu wpisana na stronie jako KS, a nie ZKS. Gdy zostanie poprawiona to strona będzie bardzo dobra.

Ruch Radzionków

„Cidry”, bo tak trzeba określać zespół Ruchu Radzionków to kawał historii polskiej piłki. Ten blisko stuletni klub w tym sezonie po czterech latach niebytu w IV lidze śląskiej awansował po dwumeczu z Polonią Bytom. Ten zasłużony klub tuż przed startem rozgrywek został okradziony (informacja z wczoraj), ale nie wpływa to na twardy charakter śląskiej drużyny. Pierwszym trenerem jest Kamil Rakoczy, ale niezwykle istotną rolę w drużynie odgrywa Piotr Rocki. Ten 44-letni weteran polskich boisk wciąż jest w dobrej formie. Dowodem na to jest czynny udział w treningach i meczach kontrolnych tego pomocnika. Ruch Radzionków to zespół młody i ambitny, a przez kilka sezonów trzon drużyny pozostaje praktycznie bez zmian. Zdecydowanie najskuteczniejszym zawodnikiem beniaminka jest Robert Wojsyk, który nie tylko strzela, ale także asystuje co czyni go niezwykle groźnym przeciwnikiem.

Strona internetowa aktualizowana na bieżąco.

Warta Gorzów

Na temat naszego najbliższego rywala pojawi się osobny materiał.

Inne wpisy

AktualnościRelacje z meczów
Stadion w Różankach
AktualnościRelacje z meczówSparing

Comments (1)

  1. Precz z komuną panie Sokołowski!

Zostaw komentarz